Globaalne kliima soojenemine ja selle mõju kinnisvaraturule

Vaata ette, et Sa basseini asemel mülgast ei soeta - keskmise laenuperioodi jooksul muutub globaalne kinnisvaraturg kardinaalselt!

Kliima soojenemine on tänapäeval väga kuum teema, jubedad ennustused kliima muutustest saavad iga päevaga aina ähvardavamaks ja silmnähtavaks. Samal ajal kui Inglismaa naudib soojalainet peavad osad riigid kannatama põuda, teised paduvihmasid ja torme.

Kinnisvaraostjad peavad vaatama kristallkuuli kui tahavad kindlad olla, et nende investeering ei upu kliimamuutusest tingitud mülkasse. Väga oluline on ennustada suurte inimhulkade liikumise suunda kliimamuutuste mõjul juhul kui ilmastikuolud muutuvad liialt karmiks paljudes maailma paikades. Muutuv ilm mõjutab toiduvarusid kuna saak ikaldub või hävitavad selle aina laiemalt levivad haigused. Inimesed on sunnitud kolima piirkondadesse mida ilm mõjutab vähem.

Kui sa kujutad endale ette suurt hulka vaeseid põgenikke kes otsivad pelgupaika siis on sul ilmselt õigus. Aga ka paljud jõukad muutuvad omamoodi põgenikeks. Isegi praegu valivad paljud inimesed omale elupaigaks näiteks Hispaania sealse hea kliima pärast. Nad on samuti põgenikud, kuigi mitte väga meeleheitel. Seda tüüpi elustiili-põgenike hulk tõenäoliselt lähiaastatel suureneb ja seetõttu muutub kinnisvara neis piirkondades kuhu inimesed suunduvad, nõutumaks. Me ei räägi ajast mingis kauges tulevikus. Need ennustused puudutavad järgmist kaht aastakümmet. See juhtub mitte ainult sinu eluajal vaid ka keskmise kinnisvara ostmiseks võetud laenu tagasimakseperioodi jooksul. Sellepärast peaksid kinnisvaraostjad mõtlema mis juhtub maailmaga ja seda kinnisvara soetades ka silmas pidama.

Seega, küsimus seisneb selles, kus saavad olema kõige mahedamad ilmastikuolud. Ennustatakse, et Portugalis ja mandri-Hispaanias muutuvad suured maa-alad kõrbeks ning Vahemerest saab vetikasupp ning sellega seoses ei sobi mängu klassikalised eurooplase puhkusepaigad. Märgid neist muutustest on juba kohal: Ibeeria poolsaare veepuuduse kriis ning looma- ja taimeliikide hävinemine Vahemeres leiavad tihti kajastamist meedias. Mandrit hakkavad suure tõenäosusega laastama tormid ning temperatuur muutub äärmuslikuks. Kuna saari ümbritseb suur hulk vett siis kannatavad need ilmselt vähem. Sellegipoolest on saared tihtipeale madalad ning merevee taseme tõusuga võivad mõned neist sootuks kaduda.

Meie Tenerifel võime olla õnnelikud. Saar asub merepinnast palju kõrgemal, ekvaatorile lähedal ning on majanduslikult Euroopa osa ning seega ideaalilähedane. Ilmateadlased ennustavad, et meil tuleb ehk rohkem tegemist teha troopiliste tormidega aga suuremas osas jääb kliima samaks. Meie suurim probleem saab olema suur hulk inimesi kes soovivad siin elada. Mandri-hispaanlased ning muud euroopa rahvad soovivad omada oma tükikest Tenerifet. On ainult aja küsimus millal kinnisvara soetavad inimesed hakkavad tõsiselt võtma kliimamuutustest tulenevaid muudatusi. Kui see toimub, saab selgeks, et tänased lemmikud Hispaania, Dubai, Bulgaaria, Portugal ja muud muutuvad „eilse päeva uudiseks”. Parim nõuanne mida hetkel anda: ole kindel, et kui see juhtub, on sul olemas tükike Tenerifet mida nimetada omaks!

NB! Eelnev on refereeritud Deutsche Bank-a tellitud analüüsist "Kliimasoojenemine ning selle mõju kinnisvara hindadele". (Allikas: "Living Tenerife")